Archív kategorie: 'Rozhodování' Category

Ovládáte houževnatostní inženýrství?

Wednesday, Leden 4th, 2012

Jestliže víte, co je “resilience engineering” nebo se aspoň můžete pochlubit tím, že jste si dokázal(a) udržet zdravý odstup od metod řízení rizik (risk management), pak si  tenhle článek snad s chutí přečtete. Jestliže Vaše odpověď na úvodní otázku zní ne, pak byste si ten článek měl(a) přečíst tuplem.
(více…)

Rovnost, volnost, bratrství a dilema velkých firem

Thursday, Září 9th, 2010

Tento článek je o tom, jak autor hesla Velké francouzské revoluce pronikl k jádru věci, a jak to souvisí s jedním palčivým dilematem velkých firem.
(více…)

Manažer v politickém hledišti

Sunday, Únor 10th, 2008

Do divadla se odjakživa chodilo za zábavou. A ne ledajakou zábavou. Dobrý divadelní kus člověku pomáhá vyspět a naučit se mnoho věcí důležitých pro život - pro osobní i profesionální život.

V tomto článku se věnujeme tomu, co důležitého může manažerovi pro řízení lidí přinést trochu zvláštní druh divadla - politická scéna.
(více…)

Jak Vám běhají havrani?

Monday, Únor 4th, 2008

Jak se havrani přemisťují z místa na místo? - Odpověď: běhají.
Nezapomněli jsme na něco? Ovšemže zapomněli, a to na něco velmi důležitého.
Oni také létají!

Jak se lidé rozhodují? - Odpověď: snaží se nalézt odpověď na otázku: “Co je pro mě v této situaci nejvýhodnější?”
Nezapomněli jsme na něco? Ovšemže zapomněli, a to na něco velmi důležitého.

(více…)

Rozhodování šelmy

Friday, Říjen 19th, 2007

Během včerejší ANIMA Instruktáže se jednomu z účastníků podařil nádherný bonmot, navíc v momentu, který se týkal poměrně časté chyby v rozhodování vedoucí někdy ke katastrofálním následkům.
(více…)

Jak se bráníte proti rozhodovací paralýze?

Saturday, Říjen 6th, 2007

Generálu Georgi Pattonovi se připisuje výrok

“Nejlepší rozhodnutí je správné rozhodnutí, druhé nejlepší rozhodnutí je chybné rozhodnutí, nejhorší rozhodnutí je žádné rozhodnutí.”

Od nejlepšímu k nejhoršímu vede záludná zkratka. Příliš velká nabídka dobrých možností totiž ochromuje schopnost se rozhodnout. Říká se tomu rozhodovací paralýza.

Jak vypadá a co proti ní můžete dělat?

(více…)

Obrázky z předmanželského života ilustrují kaizen

Wednesday, Červenec 25th, 2007

Ve dvou předchozích článcích jsme naznačili, jak metoda kaizen dokáže uvést do pohybu velké a důležité změny. Je třeba se vyvarovat nedorozumění a neplést si kaizen s něčím jiným. Proto jsme si minule vypomohli historií jedné slavné sázky.

Zbývá upozornit ještě na jedno možné nedorozumění, také pokud možno dostatečně barvitým přirovnáním. Jako na zavolanou se v čísle týdeníku The Economist z 26. května 2007 objevil obsáhlý článek “The frayed knot” (Roztřepený uzel) věnovaný stavu manželství v Americe. V něm jsou dva překvapivé odstavečky a navíc slovní obrat “Sliding versus deciding” (Sklouznout versus rozhodnout se), které nabízejí skvělý příměr k tomu, co kaizen má a nemá znamenat.
(více…)