Archív kategorie: 'Etika' Category

Houstone, máme výzvu!

Thursday, Březen 8th, 2012

Milióny diváků znají z filmu Apollo 13 větu “Houstone, máme problém”, kterou začal dramatický zápas o přežití posádky kosmonautů směřující k Měsíci.

Na minulé instrukáži se jeden z účastníků pozastavil nad tím, že ještě nikdo nevystoupil s požadavkem, aby tu větu ve filmu opravili tak, jak je v nadpisu: “Houstone, máme výzvu.” Třeba by se na tu změnu rády složily firmy, které pracně vtloukají svým zaměstnancům do hlavy, že slovo “problém” je zakázané. Smí se říkat jen “výzva”.

Jeho nápad mě pobavil stejně jako myšlenka, kterou jsem slyšel loni: Microsoft by měl ikonu koše, kterou umisťuje na plochu počítačů, nahradit několika koši - aby bylo možno třídit odpad.

(více…)

Kolik stojí kapka benzínu?

Wednesday, Listopad 30th, 2011

Ptá se řidič u pumpy: “Kolik stojí kapka benzínu?”
“Kapka? To je zadarmo”, odpovídá pumpař.
“Tak tedy plnou nádrž. Nakapat!”
(více…)

Nepřivážeš - ukradnou

Wednesday, Listopad 23rd, 2011

Nedávno jsem na semináři s několika desítkami manažerů z jedné firmy hodil udičku: “Necháte-li někde něco cenného, nehlídaného a nezajištěného, někdo to ukradne. To je skoro jako přírodní zákon.” Několik jich zabralo: “Ne skoro, to je naprosto spolehlivý přírodní zákon.”

Zavzpomínal jsem potom, jak jsem jako dítě slyšel vyprávět člověka, který žil ve Švédsku, že tam nezamykali domy i když šli pryč. Nikdo je nevykradl.

Teď už i tam domy zamykají. Co se stalo? Prosadil se “přírodní zákon”? Nebo se něco pokazilo ve společnosti?
(více…)

Tsunami? Rychle utíkejte k moři!

Monday, Září 12th, 2011

Kdyby Vás v přímořském letovisku, nedej Bože, zastihla zpráva, že se blíží tsunami, popadnete plavky a poběžíte k moři? Věřím, že ne. Neděláme však něco podobného v situacích, do nichž se běžně dostáváme? Odpověď se začne rýsovat, až společně uvidíme, co mají společného tyto dva obrázky: okřídlený kůň (ve znaku obce Mrákotín) a dvě protínající se křivky z učebnice ekonomie.
dvojce.jpg
Není to úplně jednoduchá hádanka. Naštěstí nám pomůže Bart Simpson ze známého televizního seriálu.
(více…)

Jste prodejní?

Monday, Srpen 29th, 2011

Otázka v nadpisu není myšlena jako urážka, jak se přesvědčíte v tomto článku. Pro každý případ raději začneme zlehka a od lesa. (více…)

Popraven kvůli poptávkové křivce

Sunday, Srpen 21st, 2011

chayanov.jpg

Na obrázku je ruský ekonom Alexander Vasiljevič Čajanov, popravený v roce 1937. Měl totiž na “poptávkovou křivku” jiný názor než J. V. Stalin. Máte podobný názor jako Čajanov, jenom se to neodvažujete připustit? To je téma, jemuž je věnován tento článek.

(více…)

Zveme vás na žně

Monday, Srpen 15th, 2011

V první půli tohoto roku jsme se věnovali dvěma hlavním tématům:

  • manažerským móresům,
  • otázce, jak se zdokonalovat v umění myslet.

Teď přišla doba, abychom sklízeli plody obou témat, a to na poli, které je prakticky velmi důležité pro jednotlivce i pro firmy. Jak to bude vypadat, se dozvíte v tomto článku.

(více…)

Než se nudit, to už raději pracovat

Monday, Červen 6th, 2011

Potřebujete, aby mozek zabral, a jemu se nechce? Možná Vám pomůže vyzkoušená rada. O co se opírá? Tomu byste v tuto chvíli možná ani nevěřil(a). Dozvíte se to o pár odstavců níže.

(více…)

V nejhorším začnu i myslet - s Vaší laskavou pomocí

Thursday, Březen 24th, 2011

O tom, jak se stát nemyslícím, ale váženým expertem.

(více…)

Čekáme bezvětří, a proto rekordně dlouhé dny

Friday, Březen 4th, 2011

Ptali se Mirečka, proč se podle jeho názoru slunce pohybuje po obloze. Mireček odpověděl, že slunce po obloze žene vítr. Jak hodnotíte Mirečkovu odpověď? To záleží na tom, jak je starý, viďte? Jestli je klučinovi pět let, je jeho naivní teorie docela pěkným výkonem. Jestli je Mirečkovi čtyřicet a šéfuje skupině meteorologů, je jeho naivní teorie důvodem ke znepokojení. Něco není v pořádku. Budeme se muset připravit na předpovědi počasí, jako je ta v nadpisu.

Poznali jste v tomto absurdním příkladu něco, co znáte z práce?
(více…)