Archív kategorie: 'Manažerské počty' Category

Nepřivážeš - ukradnou

Wednesday, Listopad 23rd, 2011

Nedávno jsem na semináři s několika desítkami manažerů z jedné firmy hodil udičku: “Necháte-li někde něco cenného, nehlídaného a nezajištěného, někdo to ukradne. To je skoro jako přírodní zákon.” Několik jich zabralo: “Ne skoro, to je naprosto spolehlivý přírodní zákon.”

Zavzpomínal jsem potom, jak jsem jako dítě slyšel vyprávět člověka, který žil ve Švédsku, že tam nezamykali domy i když šli pryč. Nikdo je nevykradl.

Teď už i tam domy zamykají. Co se stalo? Prosadil se “přírodní zákon”? Nebo se něco pokazilo ve společnosti?
(více…)

Jste součtem svých buněk?

Wednesday, Listopad 2nd, 2011

Odpověď na tuto otázku Vám prozradí, jaký je konec pohádky o poptávkové křivce, kterou jsme začali sledovat v minulém článku.

(více…)

Pohádka o poptávkové křivce

Wednesday, Říjen 12th, 2011

Byla nebyla jedna poptávková křivka …

Vypadala jako ta, kterou jsem pro Vás naskenoval z často používané učebnice “Ekonomie” od Paula A. Samuelsona a Williama D. Nordhause.

poptavka2.jpg
Milé děti, stojíte-li u počítače, tak se pohodlně usaďte, protože v tomto a následujícím článku se dozvíte, jak to bylo dál. Dozvíte se podivuhodnou historii jednoho velkého nedorozumění. Možná si nakonec položíte otázku, jestli se skutečně jedná jen o nedorozumění, nebo jestli to náhodou nezakladá skutkovou podstatu něčeho vážnějšího.

(více…)

Co se nedá věřit se nedá břídit! Je to heslo břídilů?

Tuesday, Březen 16th, 2010

“Co se nedá věřit se nedá břídit” zní nesmyslně. Dává často opakovaná věta “Co se nedá měřit se nedá řídit” více smyslu? Tím se budeme zabývat v 10. lekci našeho dvanáctidílného seriálu.
(více…)

Nadváha prodlužuje život, zjistili vědci?

Monday, Prosinec 7th, 2009

Od překvapivého statistického zjištění se tentokrát vypravíme k důležitému principu řízení firmy, zvláště v obtížných dobách.
(více…)

Dětem jen to nejlepší aneb o zrádném benchmarkingu

Saturday, Duben 26th, 2008

Angličtí rodiče, jejichž dcera se dostala na Kesteven and Grantham Girls’ School mívali zpravidla dobrý pocit - jejich dítě chodí na dobrou školu. Školu s tradicí, sídlící v krásných budovách, na pěkném místě. Mezi její vynikající žákyně patřívala například Margaretka Robertsová, později provdaná Thatcherová, která své schopnosti osvědčila v politice a vešla do dějin.

grantham-school.jpg

Počátkem roku 2006 však většina z nich zažila šok. Přečetli si čerstvé výsledky hodnocení škol, které tou dobou na základě pečlivě prováděných testů už 15 let v Británii pravidelně probíhalo. A zjistili, že “jejich” škola mezi 370 testovanými školami sestoupila z 30. na 317. místo.

Co se stalo?

(více…)

Pozor, jedna důchodkyně může zdražit peníze pro nás všechny

Sunday, Duben 20th, 2008

Nejnovější údaje o vývoji inflace. Jak důležité je to číslo! Kdekdo na ně čeká. Chce ho znát centrální banka, když rozhoduje zda a jak změní cenu peněz. Ovlivní, jak velké úroky budete platit za úvěr.

Co inflaci ovlivňuje? Ceny surovin, produktivita, dovozy, vývozy a spousta dalších důležitých skutečností a okolností.

Umíte si představit, že s tímto důležitým údajem může zamávat zapomnětlivost jedné jediné staré důchodkyně? Vědět, jak se to může stát, může být i pro Vás důležité.
(více…)

Ruská ruleta neškodí zdraví!

Friday, Duben 11th, 2008

Nejspíš víte, jak se hraje ruská ruleta. Do bubínku revolveru vložíte jediný náboj. Pak bubínek roztočíte. Když se zastaví, přiložíte si revolver ke spánku a zmáčknete spoušť. Buď se ozve jen cvaknutí naprázdno, nebo výstřel, který ukončí Váš život.

Velmi vzrušující hra. Přesto si však například někteří konzervativněji ladění rodiče nepřejí, aby jejich potomci tuto hru hráli. Zejména pro ně tedy může být zajímavý výsledek nedávného výzkumu, který ukázal, že navzdory zažitým předsudkům ruská ruleta neškodí zdraví!

Výzkumníkům se po dlouhém úsilí podařilo najít 980 lidí, kteří někdy v minulosti ruskou ruletu hráli, a dotázali se jich, zda při hře utrpěli nějakou zdravotní újmu. Všichni bez jediné výjimky odpověděli, že se jim nic nestalo!

(více…)

Jak moc Vás ovlivňují hausnumera a vysoce vzdělaní idioti?

Wednesday, Duben 2nd, 2008

Určitě někdy dostáváte do ruky místo solidních čísel jen čísla vycucaná z prstu neboli “hausnumera”.

Nejspíš už jste také někdy narazil(a) na člověka, na něhož pasuje označení VVVI - vemlouvavý vysoce vzdělaný idiot.

Jistě nemáte chuť nechat svá rozhodnutí ovlivňovat ani hausnumery, ani VVVI. V tomto článku se zamyslíme nad tím, že jsou situace, kdy to není vůbec lehké - dejme tomu, když skupina lidí vyrazí mimo obvyklé a prošlapané cesty, například se pustí do projektu.

(více…)

Jak vyzrajete na Parkinsona

Sunday, Únor 24th, 2008

Podle jednoho z Parkinsonových zákonů je čas věnovaný bodu na programu porady nepřímo úměrný projednávané částce. Například projednání stavby reaktoru za 10 milionů liber se stihne za dvě a půl minuty, zatímco projednání toho, jaké občerstvení se má podávat na schůzích kteréhosi výboru, se protáhne na hodinu a čtvrt, přičemž se jedná o 20 liber.

Parkinson sám to vysvětloval tím, že 10 milionů liber si nikdo v komisi nedovede představit, zatímco 20 liber si představí každý. Mluvil na jedné straně o milionářích, pro které je milion liber něčím skutečným a pochopitelným, na druhé straně o téměř hladovějících vědcích a docentech, pro které je milion liber stejně neskutečný jako tisíc liber, protože ani jednu ani druhou sumu nikdy nevlastnili. Někam mezi ně řadí většinu členů různých komisí, kteří nic nevědí o milionech, ale jsou zvyklí myslet v tisících.

Jak na uvedený Parkinsonův zákon vyzrát a vyzbrojit se zkušeností miliardáře? Tomu se budeme věnovat v tomto článku.

(více…)