Archív za Listopad, 2010

Najděte si své místo na této fotografii

Sunday, Listopad 28th, 2010

hitlerrealschule.jpg

Před sebou vidíte poměrně známou fotografii z prvních let 20. století. Zachycuje šest studentů reálky v Linci.  Historici se přou o to, zda chlapec v levém dolním rohu je Ludwig Wittgenstein, z něhož vyrostl jeden z největších filozofů 20. století. Každopádně tehdy onu školu navštěvoval. Dejme tomu, že je to on. O tom, kdo je žák v pravém horním rohu, žádný spor není.  Je to Adolf Hitler. Co vyrostlo z něho, víte.

Představte si, že byste s nimi tehdy chodil(a) do školy. Kam Vás na fotografii umístit, aby to odpovídalo Vaší osobnosti? Vedle Wittgensteina, vedle Hitlera, nebo stranou od nich obou?

Tomu se budeme věnovat v tomto článku.

(více…)

Kapitán Boycott - muž, kterého bojkotovali

Tuesday, Listopad 23rd, 2010

Muž, jehož obrázek jsme ukázali v minulém článku, byl kapitán Charles Cunningham Boycott. Žil v 19. století. Po odchodu z britské armády pracoval v Irsku jako správce velkostatku  lorda Erna. Tam ho zastihl rok 1880, který pro něj vůbec nebyl jednoduchý. Nikdo se s ním nebavil. Lidé ho nezdravili. Obchodníci mu odmítali prodávat své zboží. Pošťák mu nenosil poštu. Nemohl sehnat nikoho na úklid domu. A co bylo nejhorší - nemohl sehnat nádeníky, kteří by na statku jeho zaměstnavatele sklidili úrodu brambor.

Byl proto v centru pozornosti britských novin, které psaly o tom, že je obětí nenávisti irského obyvatelstva, je vylučován ze společnosti, ostrakizován. Slovo “ostrakizace” se z článků začalo rychle vytrácet a nahradilo ho slovo “bojkot”.

Když o osm let později poslal papež Lev XIII. irským biskupům stanovisko k tomu, co se děje v Irsku, nesl jeho oficiální dokument název “Saepe Nos - Encyklika o bojkotování v Irsku.”

Slovo bojkot vyrazilo do světa. Kapitán Boycott se asi nestačil divit.

Kvůli čemu ho tehdy vlastně lidé bojkotovali?
(více…)

Poznáte muže na obrázku? Vyhrajte cenu!

Monday, Listopad 22nd, 2010

kdojeto.jpg

Jestliže jste poznali muže na tomto obrázku, neváhejte a hned nám napište jeho jméno na adresu michal@anima.cz. Ten, kdo jako první napíše správnou odpověď, vyhraje hodnotnou cenu.

V následujícím krátkém článku Vám trochu napovíme, kde hledat jeho jméno, a zároveň naznačíme, v čem je jeho životní příběh zajímavý pro tuto dobu.

(více…)

Konkurence lže, mám lhát také?

Monday, Listopad 15th, 2010

Odpověď na otázku v nadpisu článku je tou třešničkou na dortu slíbenou minule.

(více…)