Archív za Prosinec, 2006

K Vánocům patří dárek

Thursday, Prosinec 21st, 2006

***

ANIMA Forbína přeje svým čtenářům
pěkné Vánoce
a všechno dobré v roce 2007.

***

Děkujeme za Váš zájem, slova povzbuzení při osobních setkáních, v e-mailech a zejména za komentáře k článkům. Jak už to bývá, komentáře jsou někdy lepší než samotné články. Až si najdete chvilku, prohlédněte si ANIMA Forbínu a přesvědčte se, že Vám žádný takový komentář neunikl. Někdy se totiž objevily až několik dní po uveřejnění článku.

Již před časem jsme avizovali, že pro čtenáře chystáme vánoční dárek. Nyní už je pro Vás připraven.
(více…)

“Non habebamus ubi manere …” aneb Dělejte to jako Karel IV.

Monday, Prosinec 11th, 2006

“Non habebamus ubi manere, nisi in domibus civitatem” - “Neměli jsme, kde bychom přebývali, leč v měšťanských domech”, tak vzpomínal
Karel IV. ve své autobiografii na krušné začátky svého panování v Čechách. Královský palác byl v rozvalinách, královské hrady prodány nebo zastaveny, na cestách nebylo bezpečno - výkon panovníkovy moci byl hodně problematický.

Mohlo to dopadnout všelijak, mladý panovník mohl snadno přijít o celé velké části svého království. Ale Karel IV., jak si pamatujeme ze školy, to zvládl výtečně. Krok za krokem obnovil v království svou moc, získal zpět své hrady, cesty vyčistil od loupeživých rytířů.

My býváme v podobné situaci. Naše “království” tvořené naším pracovním zařazením, rodinou, zdravím, má někdy tendenci se vymykat kontrole. Všichni známe případy, kdy lidé některou jeho část úplně ztratili - práci, rodinu nebo zdraví.

Jak můžete Vy ve svém království omezit vliv “loupeživých rytířů” stejně úspěšně jako Karel IV.?
(více…)