Archív za Duben, 2008

Dětem jen to nejlepší aneb o zrádném benchmarkingu

Saturday, Duben 26th, 2008

Angličtí rodiče, jejichž dcera se dostala na Kesteven and Grantham Girls’ School mívali zpravidla dobrý pocit - jejich dítě chodí na dobrou školu. Školu s tradicí, sídlící v krásných budovách, na pěkném místě. Mezi její vynikající žákyně patřívala například Margaretka Robertsová, později provdaná Thatcherová, která své schopnosti osvědčila v politice a vešla do dějin.

grantham-school.jpg

Počátkem roku 2006 však většina z nich zažila šok. Přečetli si čerstvé výsledky hodnocení škol, které tou dobou na základě pečlivě prováděných testů už 15 let v Británii pravidelně probíhalo. A zjistili, že “jejich” škola mezi 370 testovanými školami sestoupila z 30. na 317. místo.

Co se stalo?

(více…)

Pozor, jedna důchodkyně může zdražit peníze pro nás všechny

Sunday, Duben 20th, 2008

Nejnovější údaje o vývoji inflace. Jak důležité je to číslo! Kdekdo na ně čeká. Chce ho znát centrální banka, když rozhoduje zda a jak změní cenu peněz. Ovlivní, jak velké úroky budete platit za úvěr.

Co inflaci ovlivňuje? Ceny surovin, produktivita, dovozy, vývozy a spousta dalších důležitých skutečností a okolností.

Umíte si představit, že s tímto důležitým údajem může zamávat zapomnětlivost jedné jediné staré důchodkyně? Vědět, jak se to může stát, může být i pro Vás důležité.
(více…)

Ruská ruleta neškodí zdraví!

Friday, Duben 11th, 2008

Nejspíš víte, jak se hraje ruská ruleta. Do bubínku revolveru vložíte jediný náboj. Pak bubínek roztočíte. Když se zastaví, přiložíte si revolver ke spánku a zmáčknete spoušť. Buď se ozve jen cvaknutí naprázdno, nebo výstřel, který ukončí Váš život.

Velmi vzrušující hra. Přesto si však například někteří konzervativněji ladění rodiče nepřejí, aby jejich potomci tuto hru hráli. Zejména pro ně tedy může být zajímavý výsledek nedávného výzkumu, který ukázal, že navzdory zažitým předsudkům ruská ruleta neškodí zdraví!

Výzkumníkům se po dlouhém úsilí podařilo najít 980 lidí, kteří někdy v minulosti ruskou ruletu hráli, a dotázali se jich, zda při hře utrpěli nějakou zdravotní újmu. Všichni bez jediné výjimky odpověděli, že se jim nic nestalo!

(více…)

Jak moc Vás ovlivňují hausnumera a vysoce vzdělaní idioti?

Wednesday, Duben 2nd, 2008

Určitě někdy dostáváte do ruky místo solidních čísel jen čísla vycucaná z prstu neboli “hausnumera”.

Nejspíš už jste také někdy narazil(a) na člověka, na něhož pasuje označení VVVI - vemlouvavý vysoce vzdělaný idiot.

Jistě nemáte chuť nechat svá rozhodnutí ovlivňovat ani hausnumery, ani VVVI. V tomto článku se zamyslíme nad tím, že jsou situace, kdy to není vůbec lehké - dejme tomu, když skupina lidí vyrazí mimo obvyklé a prošlapané cesty, například se pustí do projektu.

(více…)