Archív za Červen, 2007

Japonskou metodu kaizen Vám osvětlí česká Andulka šafářova

Sunday, Červen 24th, 2007

Kaizen. Každý manažer už asi někdy slyšel o této metodě postupného zlepšování, které se připisuje lví podíl na úspěších japonských firem. Někteří zažili i pokusy zavést něco takového u nás. Často pokusy bez valného úspěchu. Kde byl zakopaný pes?

Vzpomeňte si na staročeský thriller “Andulko šafářova, husičky nemáš doma”. Malér! Katastrofa! Husičky nejsou doma! Co se stalo? Kde jsou?

“Husy jsou v ječmeně. Andulko, vyžeň je! Vyžeň je z ječmene ven, dřív než bude bílý den!”

Andulka je naštěstí na výši situace a říká, že při řešení mimořádné události bude vycházet ze stěžejní zásady “hlavně nevzbudit paňmámu”. Protože “Paňmáma lehce spí, jak se hnu, všecko ví.”

A přesně tak je to při používání metody kaizen. Je třeba se držet zásady “hlavně nevzbudit amygdalu”.

(více…)

Nenechte se tolik taylorizovat. Nebo terorizovat?

Monday, Červen 4th, 2007

Před sto lety se v amerických ocelárnách Betlehem Steel podařilo počet pracovníků, kteří tam do pecí házeli lopatami uhlí a rudu, snížit z 500 na 140. To znamená, že produktivita práce chlapů u lopat se zvýšila skoro trojnásobně. Přitom mzdy těch 140, kteří zůstali, vzrostly jen o 50%. Na mzdách se tedy ušetřilo 58%.

Byl to do očí bijící úspěch metod Fredericka Winslowa Taylora a ovlivnil Váš život možná víc, než si připouštíte. A nejen v dobrém.

(více…)