Archív za Červenec, 2007

Obrázky z předmanželského života ilustrují kaizen

Wednesday, Červenec 25th, 2007

Ve dvou předchozích článcích jsme naznačili, jak metoda kaizen dokáže uvést do pohybu velké a důležité změny. Je třeba se vyvarovat nedorozumění a neplést si kaizen s něčím jiným. Proto jsme si minule vypomohli historií jedné slavné sázky.

Zbývá upozornit ještě na jedno možné nedorozumění, také pokud možno dostatečně barvitým přirovnáním. Jako na zavolanou se v čísle týdeníku The Economist z 26. května 2007 objevil obsáhlý článek “The frayed knot” (Roztřepený uzel) věnovaný stavu manželství v Americe. V něm jsou dva překvapivé odstavečky a navíc slovní obrat “Sliding versus deciding” (Sklouznout versus rozhodnout se), které nabízejí skvělý příměr k tomu, co kaizen má a nemá znamenat.
(více…)

Bomba, která nevybuchla, a podzemní jezero Vaší síly

Wednesday, Červenec 11th, 2007

Metoda kaizen, které jsme věnovali minulý článek, slibuje ve Vás odhalit další pozoruhodné zdroje a obohatit repertoár Vašich postupů. Jsme většinou dost nasáklí taylorismem a začátky hledání zmíněných zdrojů mohou být obtížné, můžeme snadno zabloudit. Proto představu “chození po špičkách kolem amygdaly” z Maurerovy knihy v tomto článku doplníme o další obraz z historie “bomby, která nevybuchla”.
(více…)