Archív za Únor, 2008

Jak vyzrajete na Parkinsona

Sunday, Únor 24th, 2008

Podle jednoho z Parkinsonových zákonů je čas věnovaný bodu na programu porady nepřímo úměrný projednávané částce. Například projednání stavby reaktoru za 10 milionů liber se stihne za dvě a půl minuty, zatímco projednání toho, jaké občerstvení se má podávat na schůzích kteréhosi výboru, se protáhne na hodinu a čtvrt, přičemž se jedná o 20 liber.

Parkinson sám to vysvětloval tím, že 10 milionů liber si nikdo v komisi nedovede představit, zatímco 20 liber si představí každý. Mluvil na jedné straně o milionářích, pro které je milion liber něčím skutečným a pochopitelným, na druhé straně o téměř hladovějících vědcích a docentech, pro které je milion liber stejně neskutečný jako tisíc liber, protože ani jednu ani druhou sumu nikdy nevlastnili. Někam mezi ně řadí většinu členů různých komisí, kteří nic nevědí o milionech, ale jsou zvyklí myslet v tisících.

Jak na uvedený Parkinsonův zákon vyzrát a vyzbrojit se zkušeností miliardáře? Tomu se budeme věnovat v tomto článku.

(více…)

Manažer v politickém hledišti

Sunday, Únor 10th, 2008

Do divadla se odjakživa chodilo za zábavou. A ne ledajakou zábavou. Dobrý divadelní kus člověku pomáhá vyspět a naučit se mnoho věcí důležitých pro život - pro osobní i profesionální život.

V tomto článku se věnujeme tomu, co důležitého může manažerovi pro řízení lidí přinést trochu zvláštní druh divadla - politická scéna.
(více…)

Jak Vám běhají havrani?

Monday, Únor 4th, 2008

Jak se havrani přemisťují z místa na místo? - Odpověď: běhají.
Nezapomněli jsme na něco? Ovšemže zapomněli, a to na něco velmi důležitého.
Oni také létají!

Jak se lidé rozhodují? - Odpověď: snaží se nalézt odpověď na otázku: “Co je pro mě v této situaci nejvýhodnější?”
Nezapomněli jsme na něco? Ovšemže zapomněli, a to na něco velmi důležitého.

(více…)