Archív kategorie: 'Charakter' Category

Houstone, máme výzvu!

Thursday, Březen 8th, 2012

Milióny diváků znají z filmu Apollo 13 větu “Houstone, máme problém”, kterou začal dramatický zápas o přežití posádky kosmonautů směřující k Měsíci.

Na minulé instrukáži se jeden z účastníků pozastavil nad tím, že ještě nikdo nevystoupil s požadavkem, aby tu větu ve filmu opravili tak, jak je v nadpisu: “Houstone, máme výzvu.” Třeba by se na tu změnu rády složily firmy, které pracně vtloukají svým zaměstnancům do hlavy, že slovo “problém” je zakázané. Smí se říkat jen “výzva”.

Jeho nápad mě pobavil stejně jako myšlenka, kterou jsem slyšel loni: Microsoft by měl ikonu koše, kterou umisťuje na plochu počítačů, nahradit několika koši - aby bylo možno třídit odpad.

(více…)

PF 2012: Hlavu vzhůru, hrdobci!

Tuesday, Prosinec 20th, 2011

800px-water_drop_001.jpg foto José Manuel Suárez, zdroj  Wikimedia Commons

Odvážíme se ohlédnout za tím, co jsme si přáli před pár lety?

(více…)

Neber úplatky, nebo se zblázníš

Monday, Prosinec 13th, 2010

Řeknete-li ve firmách “etika”, ozve se většinou “kodex”. Firmy mívají své etické kodexy. K čemu je takový etický kodex?

Ať už na tu otázku odpovíte v pozitivním duchu, nebo použijete sprostého slova, podívejte se, co k tomu říká tento článek.
(více…)

Teďka zhasneme a bude tma a vy to tam vrátíte

Tuesday, Prosinec 7th, 2010

Jak vypadá stav Vaší morálky ve srovnání s průměrem? Výsledky ankety z minulého článku poskytují zajímavé náměty k přemýšení a o nich také je tento článek. Jeho závěr Vám dokonce může otevřít cestu mezi nevšední lidi.
(více…)

Najděte si své místo na této fotografii

Sunday, Listopad 28th, 2010

hitlerrealschule.jpg

Před sebou vidíte poměrně známou fotografii z prvních let 20. století. Zachycuje šest studentů reálky v Linci.  Historici se přou o to, zda chlapec v levém dolním rohu je Ludwig Wittgenstein, z něhož vyrostl jeden z největších filozofů 20. století. Každopádně tehdy onu školu navštěvoval. Dejme tomu, že je to on. O tom, kdo je žák v pravém horním rohu, žádný spor není.  Je to Adolf Hitler. Co vyrostlo z něho, víte.

Představte si, že byste s nimi tehdy chodil(a) do školy. Kam Vás na fotografii umístit, aby to odpovídalo Vaší osobnosti? Vedle Wittgensteina, vedle Hitlera, nebo stranou od nich obou?

Tomu se budeme věnovat v tomto článku.

(více…)

Poznáte muže na obrázku? Vyhrajte cenu!

Monday, Listopad 22nd, 2010

kdojeto.jpg

Jestliže jste poznali muže na tomto obrázku, neváhejte a hned nám napište jeho jméno na adresu michal@anima.cz. Ten, kdo jako první napíše správnou odpověď, vyhraje hodnotnou cenu.

V následujícím krátkém článku Vám trochu napovíme, kde hledat jeho jméno, a zároveň naznačíme, v čem je jeho životní příběh zajímavý pro tuto dobu.

(více…)

Konkurence lže, mám lhát také?

Monday, Listopad 15th, 2010

Odpověď na otázku v nadpisu článku je tou třešničkou na dortu slíbenou minule.

(více…)

Používáte bílé lži? (Made in USA)

Sunday, Říjen 31st, 2010

Američané často používají spojení “bílé lži” (white lies) a někteří z nich dokonce učí své děti, že bílé lhaní je součástí slušného vychování. My v tomto článku použijeme bílé lži jako východisko k uvažování, zda existují “dobré lži” a “špatné lži”.
(více…)

Hlavně si nelhat do kapsy!

Sunday, Říjen 24th, 2010

pstros.jpg
Čas od času si lžeme do kapsy - obelháváme sami sebe.

O jednom takovém dosti populárním lhaní do kapsy je tento článek. Na první pohled to lhaní vypadá nevinně, o to je nebezpečnější. Co je schopno napáchat ve firmách? Do jaké míry mu podléháte i Vy?

(více…)

Jak pan ředitel nezalhal

Monday, Říjen 18th, 2010

Před několika lety jsem zažil, jak generální ředitel jedné firmy nezalhal. Proč si to pamatuji dodnes? O tom je tento článek.  Pomůže Vám uvážit, jestli byste se zachovali stejně, a také co to znamená pro lidi kolem Vás.

484px-time_saving_truth_from_falsehood_and_envy.jpg

(více…)