Archív kategorie: 'Projekty' Category

Ovládáte houževnatostní inženýrství?

Wednesday, Leden 4th, 2012

Jestliže víte, co je “resilience engineering” nebo se aspoň můžete pochlubit tím, že jste si dokázal(a) udržet zdravý odstup od metod řízení rizik (risk management), pak si  tenhle článek snad s chutí přečtete. Jestliže Vaše odpověď na úvodní otázku zní ne, pak byste si ten článek měl(a) přečíst tuplem.
(více…)

Proč nezvat honicí psy na večeři

Tuesday, Červen 3rd, 2008

Během nedávné ANIMA Instruktáže se jeden z účastníků vytasil s poučkou, která je užitečná nejen pro manažery komplikovaných projektů, ale pro všechny, kdo vedou lidi.
(více…)

Pobít všechny právníky?

Monday, Květen 12th, 2008

Ve druhé části Shakespearovy hry Jindřich VI, ve 4. dějství, přichází Dick s návrhem - nejdříve ze všeho pobít všechny právníky. (”The first thing we do, let’s kill all the lawyers.”)

Nad tímto citátem by se měl zamyslet každý, kdo má co dělat s obtížnými projekty.

(více…)

Jak moc Vás ovlivňují hausnumera a vysoce vzdělaní idioti?

Wednesday, Duben 2nd, 2008

Určitě někdy dostáváte do ruky místo solidních čísel jen čísla vycucaná z prstu neboli “hausnumera”.

Nejspíš už jste také někdy narazil(a) na člověka, na něhož pasuje označení VVVI - vemlouvavý vysoce vzdělaný idiot.

Jistě nemáte chuť nechat svá rozhodnutí ovlivňovat ani hausnumery, ani VVVI. V tomto článku se zamyslíme nad tím, že jsou situace, kdy to není vůbec lehké - dejme tomu, když skupina lidí vyrazí mimo obvyklé a prošlapané cesty, například se pustí do projektu.

(více…)

Vyhněte se “ďáblovu trojúhelníku”

Sunday, Březen 16th, 2008

Na co ve svém životě jste hrdá nebo hrdý?

Možná se Vám podařilo uskutečnit nějakou změnu. Projít neprošlapanou cestou. Vybudovat organizační jednotku. Zavést nový produkt. Opustit zaměstnání a postavit se na volnou nohu. Dobře vychovat děti.

Na takové věci vzpomínáme s hrdostí i proto, že si uvědomujeme, že v tom bylo určité nebezpečí, že to mohlo dopadnout špatně.

Jsou lidé, které láká samotné nebezpečí. Milují adrenalinové sporty. Jak uvidí vosí hnízdo, hned se shánějí po klacku, kterým by si v něm mohli zašťourat.

Tento článek je určen spíš těm druhým. Těm, kteří chtějí uskutečnit zajímavé věci a rizika s tím spojená chápou jako nutné zlo, které se snaží minimalizovat.

Budeme mluvit o “ďáblově trojúhelníku”, který číhá na každého, kdo se chystá vydat po neprošlapané cestě. O trojúhelníku, jemuž je radno se vyhnout. Jeho obětí je totiž určitě mnohem víc, než má na svědomí ten známý ďáblův trojúhelník, zvaný též Bermudský, ve kterém prý občas záhadně mizí lodě a letadla.

(více…)