Archív za Říjen, 2006

Staré pověsti manažerské. Jak jich využijete při vedení lidí?

Monday, Říjen 23rd, 2006

Úspěšné firmy i jednotlivé útvary mívají svou mytologii. Vypráví o vzniku firmy nebo útvaru, obsahuje hrdinské eposy ukazující, v čem je firma silná, na čem jí záleží. Dokud nemá své vlastní pověsti, bere někdy firma zavděk mytologií firem, kterým se chce podobat. Moudrý manažer firemní mytologii využívá a rozvíjí.

Vysoko nad mytologií jednotlivých firem se vznáší cosi, co bývá někdy nazýváno velkými manažerskými mýty. Jsou dva:

  • Mýtus č. 1: Management ví, kde se firma nachází.
  • Mýtus č. 2: Management ví, kam firma kráčí a jak se tam dostane.

Jen šílení manažeři budou kterékoli z obou uvedených tvrzení před zaměstnanci nebo vlastníky zpochybňovat. Jakmile jim ovšem sami začnou věřit, nastupují cestu do pekel.

(více…)

Vyžaduje Váš zaměstnanec mimořádnou chválu? Na co si musíte dát pozor.

Monday, Říjen 16th, 2006

D. Ronald Daniel, který v letech 1976 - 1988 řídil známou konzultační firmu McKinsey & Company, v jednom rozhovoru uvedl, že McKinsey se snaží získat konzultanty, kteří mají současně tři vlastnosti: jsou mimořádně chytří, trpí velkou vnitřní nejistotou a jsou hodně soutěživí.

Z takových lidí dokáží vyždímat obrovský výkon.

Takoví lidé ovšem také velmi často vyžadují nadprůměrnou chválu.

(více…)

Svědčí Vám plochá organizace nebo ploché nohy?

Wednesday, Říjen 4th, 2006

Před několika málo lety popsal Jo Owen v krátkém článečku nazvaném “Flat organizations, flat results” (Ploché organizace, stagnující výsledky), co se stalo v jedné velmi úspěšné, ale tradiční firmě, když se rozhodla vytvořit plochou organizační strukturu. Zde je několik jeho pozorování:

(více…)