Archív za Srpen, 2007

Hry očima Platóna a Plíška

Monday, Srpen 27th, 2007

Co přinesla účast v Manažerském BGF turnaji Ing. Jiřímu Plíškovi, generálnímu řediteli a předsedovi představenstva Stavební spořitelny ČS?

Není známo, jestli měl Platón ve zvyku souhlasně mručet. Jestliže měl, vypadá to, že při Plíškových názorech by si zamručel. Co Vy?

(více…)

Kdo si nehraje, stárne

Monday, Srpen 20th, 2007

“Nepřestáváme si hrát kvůli tomu, že stárneme; stárneme, protože si přestáváme hrát.” (G. B. Shaw)

Před časem jsme slíbili, že věnujeme několik článků hře, jako důležité alternativě ke “kladivu taylorismu”. Nyní nastala ta chvíle a můžete se spolu s námi začít zamýšlet, jak Vám hra pomáhá udržet svěžest ducha. Manažerům kromě svěžesti jejich ducha i svěžest jejich útvarů.

(více…)

Až budete pálit své lodě

Friday, Srpen 3rd, 2007

Na jaře L. P. 1519 zahájil Hernándo Cortés výpravu do nitra Mexika. Nařídil vyložit veškerý náklad lodí, na nichž přijeli, a lodě nechal zapálit. Tím hned zkraje ušetřil spoustu pozdějších diskusí na téma, jestli by nebylo lepší se vrátit.

Kdo příliš často zapaluje své lodě, strhává za sebou mosty, práská dveřmi, ten se většinou ke své škodě ochuzuje o užitečné varianty, jak dál pokračovat. Zavírá si ústupové cesty.

Kdo naopak z vlastní zkušenosti vůbec neví, co znamená spálit své lodě, ochuzuje se také, ale jiným způsobem. Pálení vlastních lodí je důležitou manažerskou dovedností. A nejen manažerskou. Metoda kaizen Vám pomůže i zde.
(více…)